Program

Život sa životinjama

Beograd, Srbija

3’ 01’’, 2015

Autor

Mirjana Petrić

Ono što oplemenjuje čoveka i doprinosi njegovom identitetu humanog bića jeste svakako kontakt sa životinjama. Nekada su dovoljni samo mali čupavi prijatelji da dan postane mnogo lepši.

 

Identitet opustelog grada

Nova Varoš, Srbija

1’18’’, 2015

Autor

Adis Gogalić

Fenomen odlaska mladih sa sela preneo se i na gradove na jugu Srbije. Prikaz opustelog grada u pozno leto, noću i danju...

 

Just Life

Prijepolje, Srbija

2’49’’, 2015

Autor

Stefan Konjokrad

Film govori o tri čoveka koji promenom odeće menjaju identitet iz dana u dan i prikazuje drugačiji scenario iz perspektive svakog od njih.

 

Pevaj

Kikinda, Srbija

2’40’’, 2015

Autor

Dijana Babić

Ne stidi se, voli i poštuj sebe! Radi na sebi, svakim danom budi sve bolji! Smej se, grli, ljubi i voli!

Ide ti se na koncert? Idi. Skače ti se? Skači. Peva ti se? Pevaj iz sveg glasa.

Uživaj, život je jedan!

 

Teniser

Kikinda, Srbija

1’11’’, 2015

Autor

Saša Babić

Mladi sportisti su svakako važan segment u slici nacije koju gradimo u svetu. Po ugledu na svetski reket broj jedan, mladi teniseri teže da se identifikuju sa pobedničkim duhom.

 

Maturski ples

Kikinda, Srbija

1’11’’, 2015

Autor

Biljana Babić

Prikaz plesa sa maturskog bala, kada mladost, smeh, igra i veselje postaju glavni izraz identiteta i koraka u nove izazove.

 

Ulični stvaraoci

Beograd, Srbija

2’59’’, 2015

Autor

Goran Uček

Ko su ljudi koje svakoga dana viđamo na ulici? Koji talenti i koja hrabrost su potrebni da se izađe pred oči javnosti i magično privuče publika? Ovaj film je posvećen beogradskim uličnim performerima koji svakodnevno plene našu pažnju.

 

Eureka

Beograd, Srbija

2’58’’, 2015

Autor

Bojan Popovićć

Splet pojava na koje nailazimo, sa kojima se susrećemo, i koje doprinose boljem poimanju svega što nas čini onima koji jesmo.

 

Moj grad

Beograd, Srbija

1’32’’, 2015

Autor

Ivan Strugarević

Svi su gradovi na svetu lepi, ali je samo Beograd moj.

 

Sve je samo posao

Beograd, Srbija

58’’, 2015

Autor

Dragan Ivanović

Posao, kuća, kuća, posao, a gde sam tu ja!?

 

Stara domovina

Toronto, Kanada

2’25’’, 2015

Autor

Jakov Musafija

Rođen sam u Jugoslaviji i bio sam prinuđen da odem. Sada je Kanada moj dom…

 

 

Sponzori Festivala

 

Ministarstvo kulture i informisanja        

 

 

Prijatelji Festivala

 

            Turistička organizacija Srbije

 

Produkcija 64             Turistička organizacija Beograda

 

 

 

 

Predsednik

Radoslav Zelenović, direktor Jugoslovenske kinoteke


Članovi

prof. dr Slobodan Naumović, vanredni profesor na Odeljenju za etnologiju/antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu

 

Ilija Cerović, urednik Naučno-obrazovnog programa RTS

 

Dragana Stojković, muzejski savetnik u Etnografskom muzeju u Beogradu – Ustanovi kulture od nacionalnog značaja

 

Suzana Antić, muzejski savetnik u Narodnom muzeju Zaječar

 

mr Marko Stojanović, muzejski savetnik u Etnografskom muzeju u Beogradu – Ustanovi kulture od nacionalnog značaja

Potkategorije

Utorak 6. 10. 2015. / Tuesday October 6, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema

 

16:00

Festival Plus – STUDENTSKI PROGRAM / Festival Plus – STUDENT PROGRAMME

 

Živeti sa kečuanskim jezikom / Living Quechua

Runasimiwan Kawsay

SAD / USA

18', 2014

Reditelj / Directed by

Kristina Mladič Dženi / Christine Mladic Janney

 

Deca pustinje Kalahari / Children of the Kalahari

Norveška/ Norway

42' 52'', 2015

Reditelj / Directed by

Velina Ninkova / Velina Ninkova

 

Živi život / A Living Life

Et Levende Liv

Norveška / Norway

33' 43'', 2015

Reditelj / Directed by

Ajlin Dezire Karajazgan / Aylin Desirée Karayazgan

 

 

18:00

Festival Plus – STUDENTSKI PROGRAM / Festival Plus – STUDENT PROGRAMME

 

Pastiri flaša / Bottle Herders

Pastevci Lahvi

Češka Republika / Czech Republic

47' 13'', 2015

Reditelj / Directed by

Gabrijela Fatkova / Gabriela Fatková

 

Odjek planine / Alpine Rings Linger

Almklang hallt nach

Nemačka / Germany

20', 2014

Reditelj / Directed by

Fumi Takajanagi / Fumi Takayanagi

 

Između dva Đovanija / In Between Giovannis

In Between Giovannis

Nemačka, Italija / Germany, Italy

21', 2014

Reditelj / Directed by

Klara Miranda Šerfig / Clara Miranda Scherffig

 

 

Sreda 7. 10. 2015. / Wednesday October 7, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema

 

15:00

Festival Plus – STUDENTSKI PROGRAM / Festival Plus – STUDENT PROGRAMME

 

Kretanje je blagoslov / Movement is a Blessing

Haraka Baraka

Ujedinjeno kraljevstvo/ United Kingdom

26' 43'', 2014

Reditelj / Directed by

Lana Askari / Lana Askari

 

Igrajmo se grada / City Play

Ujedinjeno kraljevstvo, Egipat / United Kingdom, Egypt

31' 09'', 2015

Reditelj / Directed by

Paloma Janjez Serano / Paloma Yáñez Serrano

 

Čudne zveri / Strange Beasts

Ujedinjeno kraljevstvo / United Kingdom

17' 51'', 2014

Reditelj / Directed by

Kriston Džekson / Kriston Jackson

 

Napred / Forward

Adelante

SAD / USA

28', 2015

Reditelj / Directed by

Noam Ozband / Noam Osband

 

 

17:00

ID3min / ID3min

 

Život sa životinjama / A Life with Animals

Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia

3’ 01’’, 2015

Autor/ Author

MirjanaPetrić/ Mirjana Petrić

 

Identitet opustelog grada / The Identity of An Abandoned Town

Nova Varoš, Srbija / Nova Varoš, Serbia

1’18’’, 2015

Autor / Author

Adis Gogalić / Adis Gogalić

 

Just Life

Prijepolje, Srbija / Prijepolje, Serbia

2’49’’, 2015

Autor / Author

Stefan Konjokrad / Stefan Konjokrad

 

Pevaj / Sing!

Kikinda, Srbija / Kikinda, Serbia

2’40’’, 2015

Autor / Author

Dijana Babić / Dijana Babić

 

Teniser / A Tennis Player

Kikinda, Srbija / Kikinda, Serbia

1’11’’, 2015

Autor / Author

Saša Babić / Saša Babić

 

Maturski ples / High-School Graduation Dance

Kikinda, Srbija / Kikinda, Serbia

1’11’’, 2015

Autor / Author

Biljana Babić / Biljana Babić

 

Ulični stvaraoci / Street Artists

Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia

2’59’’, 2015

Autor / Author

Goran Uček / Goran Uček

 

Eureka / Eureka!

Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia

2’58’’, 2015

Autor / Author

Bojan Popović / Bojan Popović

 

Moj grad / My City

Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia

1’32’’, 2015

Autor / Author

Ivan Strugarević / Ivan Strugarević

 

Sve je samo posao / It's All Just Business

Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia

58’’, 2015

Autor/ Author

DraganIvanović/ Dragan Ivanović

 

Stara domovina / The Old Motherland

Toronto, Kanada / Toronto, Canada

2’25’’, 2015

Autor / Author

Jakov Musafija / Jakov Musafija

 

 

19:00

Svečano otvaranje XXIV međunarodnog festivala etnološkog filma / Openinig Ceremony of the 24th International Festival of Ethnological Film

 

GRAND PRIX „Dragoslav Antonijević“ XXIII međunarodnog festivala etnološkog filma / Dragoslav Antonijevic Grand Prix of the 23rd International Festival of Ethnological Film

 

Da li veruješ u ljubav? / Do you Believe in Love?

Izrael / Israel

50’, 2013.

Reditelj / Directed by

Dan Vaserman / Dan Wasserman

 

 

21.00

TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION

 

Eoha / Eoha

Eoha

Crna Gora / Montenegro

22', 2015

Reditelj / Directed by

Vladimir Perović/ Vladimir Perović

 

Četvrtak 8. 10. 2015. / Thursday October 8, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema

 

 

12.00

INFORMATIVNI PROGRAM /INFORMATIVE PROGRAMME

 

Liđija / Ligia

Ligia

Kanada / Canada

20’, 2014

Reditelj / Directed by

Đovani Prinčigali / Giovanni Princigalli

 

Noć tepiha – između božanskog i profanog / Night of The Carpets – Amidst Divine and Profane

Nois dos tapetas – Etre o divino e o profano

Portugal / Portugal

14’, 2014

Reditelj / Directed by

Flavio Žakome de Kruz / Flávio Jácome de Cruz

 

Koraci po vatri / Steps in the Fire

Stьpki b ogъnя

Bugarska / Bulgaria

50’, 2015

Reditelj / Directed by

Andrej Hadživasiljev, Melodi Džilbert / Andrey Hadjivasilev, Melody Gilbert

 

Na dobro vam Salvestrovo / New Year’s Eve on the Island of Biševo

Na dobro vam Salvestrovo

Hrvatska/ Croatia

29’ 57”, 2014

Reditelj / Directed by

Davor Borić/ Davor Borić

 

 

14:00

TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION

 

Dolina junaka / Valley of the Heroes

Tibet/ Tibet

53', 2013

Reditelj / Directed by

Kašem Đal /Khashem Gyal

 

Zatočeni zbog kanuna / Prisoners of Kanun

Prisioneros del Kanun

Španija/ Spain

30', 2014

Reditelj / DIRECTED BY

Rozer Korela / Roser Corella

 

Prodaja dece / Child-Selling

Prodaja djece

Hrvatska/ Croatia

Reditelj / Directed by

Ivo Kuzmanić / Ivo Kuzmanić

 

16:00

TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION

 

Arhimandrit / Archimandrite

Archimandryta

Poljska / Poland

52', 2012

Reditelj / Directed by

Ježi Kalina / Jerzy Kalina

 

 

Čekajući voz i kišu / Waiting For The (T)Rain

Francuska/ France

25', 2015

Reditelj / Directed by

Simon Pane / Simon Panay

 

Legenda o Veroniki Desinićkoj / The Legend of Veronika Desinićka

Legenda o Veroniki Desinićkoj

Hrvatska / Croatia

44' 53'', 2014

Reditelj / Directed by

Ljiljana Šišmanović, Davor Borić / Ljiljana Šišmanović, Davor Borić

 

 

18:00

SPECIJALNI PROGRAM –1, 2, 3 … Grand Prix

SPECIAL PROGRAMME – 1, 2, 3 … Grand Prix

 

POSLEDNJA VALJARICA U SOLOTUŠI / The Last Felting Mill at Solotuša

Srbija / Srbija

26’, 1990

Reditelj / Directed by

Radoslav Ognjenović / Radoslav Ognjenović

 

MARGA ZA VOJNIKA / Marga for A Soldier

Srbija / Srbija

29’, 1990

Reditelj / Directed by

Dragoslav Lutovac / Dragoslav Lutovac

 

VESELJE U ŽDRELU / A Celebration at Ždrelo

Srbija / Srbija

44’, 1990

Reditelj / Directed by

Dragoslav Lutovac / Dragoslav Lutova

 

 

20:00

TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION

 

Koreni u srcu / Roots in the Heart

Roots in the Heart

Nemačka / Germany

75', 2015

Reditelj / Directed by

Džejms Kameron / James Cameron

 

Gotovo prijatelji / Almost friends

Linor and Samar

Izrael / Israel

60', 2015

Reditelj / Directed by

Nican Ofir / Nitsan Ofir

 

 

Petak 9. 10. 2015. / Friday October 9, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema

 

12:00

OKRUGLI STO / ROUND TABLE

Festival i domaći Film – Put (bez) povratka!?

The Festival and the National Cinematography – The Way of (no) Return!?

 

13:30

INFORMATIVNI PROGRAM /INFORMATIVE PROGRAMME

 

Besani džigit / Sleepless Djigit

Sleepless Djigit

Belgija, Luksemburg, Kirgistan / Belgium, Luxembourg, Kyrgyzstan

43’, 2013

Reditelj / Directed by

Mark Rekja, Kristof Rolen / Marc Recchia, Christophe Rolin

 

Posle kraja / After the End

Posle krajot

Republika Makedonija / Republic of Macedinia

4' 15'', 2014

Reditelj / DIRECTED BY

Ljupčo Petrovski / Ljupcho Petrovski

 

Moj Orfej / My Orpheus

Srbija / Serbia

19' 07'', 2015

Reditelj / DIRECTED BY

Bojana Bogdanović,Dragan Cicvarić/ Bojana Bogdanović,Dragan Cicvarić

 

Osvajači svete dlake / The Champions of the Holy Hair

Les combattants du poil sacré

Belgija / Belgium

26', 2015

Reditelj / Directed by

Florijan Vale / Florian Vallée

 

Svi putevi vode u Radošić / All Roads Lead to Radošić

Svi putevi vode u Radošić

Hrvatska / Croatia

30' 05'', 2015

Reditelj / DIRECTED BY

Marko Dimić / Marko Dimić

 

 

16:00

TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION

 

Zemlja sa mnogo domova / The Land of Many Palaces

The Land of Many Palaces

Kina, Ujedinjeno kraljevstvo / China, United Kingdom

61', 2014

Reditelj / Directed by

Adam Smit, Ting Song / Adam Smith, Ting Song

 

Švajcarsko jodlovanje / Swiss Yodelling – 30 Years Later

Francuska / France

68', 2015

Reditelj / DIRECTED BY

Hugo Cemp / Hugo Zemp

 

 

18:30

SPECIJALNI PROGRAM – Muzealac u svetu etnološkog filma – Zapadna Srbija

SPECIAL PROGRAMME – A museum professional in the world of ethnological film – West Serbia

 

GEKON / GEKON

16', 2004

Reditelj / Directed by

Milan Brajović / Milan Brajović

 

RAKIJADA / PLUM BRANDY FAIR

17', 2010

Reditelj / Directed by

Milan Brajović / Milan Brajović

 

PETROVSKE LILE / ST PETER'S LILE

18', 2006.

Reditelj / Directed by

Snežana Šaponjić Ašanin, Milan Brajović / Snežana Šaponjić Ašanin, Milan Brajović

 

 

20:00

TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION

 

Koreni zla / Roots of Evil

Koreni zla

Srbija

23', 2015

Reditelj / Directed by

Želimir Gvardiol / Želimir Gvardiol

 

Ruanda, život posle... Priče majki / Rwanda, Life Goes On

Rwanda, la vie après (Paroles De Mères)

Belgija/ Belgium

70', 2014

Reditelj / Directed by

Benoa Dervo, Andre Vesaj / Benoir Dervaux, Andrè Versaille

 

Niste dobrodošli / The Unwelcoming

Izrael / Israel

73', 2014

Reditelj / DIRECTED BY

Robi Elmalijah / Robby Elmaliah

 

 

Subota 10. 10. 2015. / Saturday October 10, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema

 

12:00

INFORMATIVNI PROGRAM /INFORMATIVE PROGRAMME

 

Sviraj, bilo šta! / Play, no matter what!

Play, no matter what!

Holandija /The Netherlands

54', 2014

Reditelj / DIRECTED BY

Kim van Haster / Kim Van Haaster

 

Istina pod zemljom. Gvatemala, tihi genocid / The Truth Beneath The Ground. Guatemala, The Silenced Genocide

La verdad bajo la tierra. Guatemala, el genocidio silenciado

Gvatemala, Španija / Guatemala, Spain

60', 2014

Reditelj / DIRECTED BY

Eva Vilamala / Eva Vilamala

 

14:00

INFORMATIVNI PROGRAM /INFORMATIVE PROGRAMME

 

Zajedničko stado koza iz Regoufe / The Community Goat Herd of Regoufe

Rebanho comunitário de cabaras de Regoufe

Portugalija / Portugal

17', 2013

Reditelj / DIRECTED BY

Fernando Paulino / Fernando Paulino

 

Svi putevi vode u Guču / All Roads Lead to Guča

Srbija / Serbia

25' 14'', 2013

Reditelj / DIRECTED BY

Svetlana Miljanić, Olga Sedrovič/ Svetlana Miljanić, Olga Sedrovič

 

Proizvodnja sakralne umetnosti u Vale do Koronado / Production of Sacred Art in the Vale do Coronado

A produção de arte sacra no Vale do Coronado

Portugalija / Portugal

17', 2013

Reditelj / DIRECTED BY

Fernando Paulino / Fernando Paulino

 

Badnje jutro u Kamenoj Gori / The Morning Before Christmas at Kamena Gora

Srbija / Serbia

21', 2014

Reditelj / DIRECTED BY

Mileva Malešić / Mileva Malešić

 

 

16:00

TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION

 

Svet banana / Mondo Banana

SAD, Kanada, Finska, Tajland / USA, Canada, Finland, Thailand

60', 2013

Reditelj / DIRECTED BY

Rajan Vajt / Ryan White

 

Od polja do stola / Bread and Wine:from the farm to the table

Pão e Vinho: do campo À mesa

Portugalija / Portugal

17', 2013

Reditelj / Directed by

Fernando Paulino / Fernando Paulino

 

Mi smo Romi / Sam Roma, We are Gypsies

Sam Roma, Είμαστε Τσιγγάνοι

Grčka / Greece

Reditelj / Directed by

Marina Danezi / Marina Danezi

 

18:00

TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION

 

Šunu će doći / Shunu will come

Šunu, kotorый pridet

42', 2011

Reditelj / Directed by

Salvat Yuzeev

 

Silaženje sa anđelima / Descending with Angels

Danska/ Denmark

75', 2014

Reditelj / Directed by

Kristijan Sur / Christian Suhr

 

20:00

TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION

 

Kovač / The Blacksmith

Srbija / Serbia

37', 2013

Reditelj / Directed by

Igor Cicmil / Igor Cicmil

 

Razgovori s vazduhom / Talking to the Air: The Horses of the Last Forbidden Kingdom

Nepal, SAD / Nepal, USA

59', 2014

Reditelj / Directed by

Sofi Dija Pegrum / Sophie Dia Pegrum

 

Fatuma i Asja, dve afarske devojčice u Etiopiji / Fatuma And Asya. Two Afar Girls in Ethiopia

Fatuma Kee Asya – Etiopia Qafarih Sayyoh Nammayih Mano

Italija / Italy

59', 2014

Reditelj / Directed by

Frančesko Sinčik / Francesko Sincich

 

 

Nedelja 11. 10. 2015. / Sunday October 11, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema

 

12:00

Etnografski muzej u Beogradu – svečana sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Ceremonial Hall

Konferencija za štampu / Press conference

 

14:00

INFORMATIVNI PROGRAM /INFORMATIVE PROGRAMME

 

Il faut donner à manger aux gens: kultura ishrane u Kamerunu / Il faut donner à manger aux gens: Alimentary Practices in Cameroon

Il faut donner à manger aux gens: Pratiche culturali dell'alimentazione in Camerun

Italija / Italy

63', 2015

Reditelj / Directed by

Paola Ancike, Ivan Barnja / Paola Anziché, Ivan Bargna

 

Mnogoljubljeni / Wellbeloved

Wellbeloved

Ujedinjeno kraljevstvo / United Kingdom

17’, 2014

Reditelj / Directed by

Stewart Morgan

 

Promene u tradicionalnom načinu ishrane: štrudla s jabukama / Changes of traditional food. Apple strudel

Proměny tradični stravy. Changes of traditional food. Štrúdl/štrudel/strudel/štrúdl'a/apple strudel

Češka Republika / Czech Republic

28' 59'', 2013

Reditelj / DIRECTED BY

Jaroslav Očenašek / Jaroslav Otčenášek

 

Losos, medvedi i ljubav ka plesu – sa Itelmenima na Kamčatki / Salmon, Bears, Love Dances – With the Itelmen on Kamchatka

Lachse, Bären, Liebestänze – Bei den Itelmenen auf Kamtschatka

Nemačka / Germany

44', 2015

Reditelj / DIRECTED BY

Kristof Bekel / Christoph Boekel

 

Život i smrt u Prah Viharnu / Life and Death at Preah Vihear

Life and Death at Preah Vihear

Tajland, Kambodža, SAD / Thailand, Cambodia, USA

51', 2015

Reditelj / DIRECTED BY

Dejvid Fajngold / David Feingold

 

19:00

Svečano zatvaranje XXIV međunarodnog festivala etnološkog filma / Closing Ceremony of 24th International Festival of Ethnological Film

 

Proglašenje pobednika XXIV međunarodnog festivala etnološkog filma / The winner announcement of the 24th International Festival of Ethnological Film