Satnica

Utorak 6. 10. 2015 / Tuesday October 6, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema
 
16:00
Festival Plus – STUDENTSKI PROGRAM / Festival Plus – STUDENT PROGRAMME
 
Živeti sa kečuanskim jezikom / Living Quechua
Runasimiwan Kawsay
SAD / USA
18', 2014
Reditelj / Directed by
Kristina Mladič Dženi / Christine Mladic Janney
 
Deca pustinje Kalahari / Children of the Kalahari
Norveška / Norway
42' 52'', 2015
Reditelj / Directed by
Velina Ninkova / Velina Ninkova
 
Živi život / A Living Life
Et Levende Liv
Norveška / Norway
33' 43'', 2015
Reditelj / Directed by
Ajlin Dezire Karajazgan / Aylin Desirée Karayazgan
 
 
18:00
Festival Plus – STUDENTSKI PROGRAM / Festival Plus – STUDENT PROGRAMME
 
Pastiri flaša / Bottle Herders
Pastevci Lahvi
Češka Republika / Czech Republic
47' 13'', 2015
Reditelj / Directed by
Gabrijela Fatkova / Gabriela Fatková
 
Odjek planine / Alpine Rings Linger
Almklang hallt nach
Nemačka / Germany
20', 2014
Reditelj / Directed by
Fumi Takajanagi / Fumi Takayanagi
 
Između dva Đovanija / In Between Giovannis
In Between Giovannis
Nemačka, Italija / Germany, Italy
21', 2014
Reditelj / Directed by
Klara Miranda Šerfig / Clara Miranda Scherffig
 

Sreda 7. 10. 2015 / Wednesday October 7, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema
 
15:00
Festival Plus – STUDENTSKI PROGRAM / Festival Plus – STUDENT PROGRAMME
 
Kretanje je blagoslov / Movement is a Blessing
Haraka Baraka
Ujedinjeno kraljevstvo / United Kingdom
26' 43'', 2014
Reditelj / Directed by
Lana Askari / Lana Askari
 
Igrajmo se grada / City Play
Ujedinjeno kraljevstvo, Egipat / United Kingdom, Egypt
31' 09'', 2015
Reditelj / Directed by
Paloma Janjez Serano / Paloma Yáñez Serrano
 
Čudne zveri / Strange Beasts
Ujedinjeno kraljevstvo / United Kingdom
17' 51'', 2014
Reditelj / Directed by
Kriston Džekson / Kriston Jackson
 
Napred / Forward
Adelante
SAD / USA
28', 2015
Reditelj / Directed by
Noam Ozband / Noam Osband
 
 
17:00
ID3min / ID3min
 
Život sa životinjama / A Life with Animals
Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
3’ 01’’, 2015
Autor / Author
Mirjana Petrić / Mirjana Petrić
 
Identitet opustelog grada / The Identity of An Abandoned Town
Nova Varoš, Srbija / Nova Varoš, Serbia
1’18’’, 2015
Autor / Author
Adis Gogalić / Adis Gogalić
 
Just Life
Prijepolje, Srbija / Prijepolje, Serbia
2’49’’, 2015
Autor / Author
Stefan Konjokrad / Stefan Konjokrad
 
Pevaj / Sing!
Kikinda, Srbija / Kikinda, Serbia
2’40’’, 2015
Autor / Author
Dijana Babić / Dijana Babić
 
Teniser / A Tennis Player
Kikinda, Srbija / Kikinda, Serbia
1’11’’, 2015
Autor / Author
Saša Babić / Saša Babić
 
Maturski ples / High-School Graduation Dance
Kikinda, Srbija / Kikinda, Serbia
1’11’’, 2015
Autor / Author
Biljana Babić / Biljana Babić
 
Ulični stvaraoci / Street Artists
Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
2’59’’, 2015
Autor / Author
Goran Uček / Goran Uček
 
Eureka / Eureka!
Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
2’58’’, 2015
Autor / Author
Bojan Popović / Bojan Popović
 
Moj grad / My City
Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
1’32’’, 2015
Autor / Author
Ivan Strugarević / Ivan Strugarević
 
Sve je samo posao / It's All Just Business
Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
58’’, 2015
Autor / Author
Dragan Ivanović / Dragan Ivanović
 
Stara domovina / The Old Motherland
Toronto, Kanada / Toronto, Canada
2’25’’, 2015
Autor / Author
Jakov Musafija / Jakov Musafija
 
19:00
Svečano otvaranje XXIV međunarodnog festivala etnološkog filma / Openinig Ceremony of the 24th International Festival of Ethnological Film
 
GRAND PRIX „Dragoslav Antonijević“ XXIII međunarodnog festivala etnološkog filma / Dragoslav Antonijevic Grand Prix of the 23rd International Festival of Ethnological Film
Da li veruješ u ljubav? / Do you Believe in Love?
Izrael / Israel
50’, 2013.
Reditelj / Directed by
Dan Vaserman / Dan Wasserman
 
21.00
TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION
 
Eoha / Eoha
Eoha
Crna Gora / Montenegro
22', 2015
Reditelj / Directed by
Vladimir Perović / Vladimir Perović
 

Četvrtak 8. 10. 2015 / Thursday October 8, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema
 
12.00
INFORMATIVNI PROGRAM / INFORMATIVE PROGRAMME
 
Liđija / Ligia
Ligia
Kanada / Canada
20’, 2014
Reditelj / Directed by
Đovani Prinčigali / Giovanni Princigalli
 
Noć tepiha – između božanskog i profanog / Night of The Carpets – Amidst Divine and Profane
Nois dos tapetas – Etre o divino e o profano
Portugal / Portugal
14’, 2014
Reditelj / Directed by
Flavio Žakome de Kruz / Flávio Jácome de Cruz
 
Koraci po vatri / Steps in the Fire
Bugarska / Bulgaria
50’, 2015
Reditelj / Directed by
Andrej Hadživasiljev, Melodi Džilbert / Andrey Hadjivasilev, Melody Gilbert
 
Na dobro vam Salvestrovo / New Year’s Eve on the Island of Biševo
Na dobro vam Salvestrovo
Hrvatska / Croatia
29’ 57”, 2014
Reditelj / Directed by
Davor Borić / Davor Borić
 
14:00
TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION
 
Dolina junaka / Valley of the Heroes
Tibet / Tibet
53', 2013
Reditelj / Directed by
Kašem Đal /Khashem Gyal
 
Zatočeni zbog kanuna / Prisoners of Kanun
Prisioneros del Kanun
Španija / Spain
30', 2014
Reditelj / DIRECTED BY
Rozer Korela / Roser Corella
 
Prodaja dece / Child-Selling
Prodaja djece
Hrvatska / Croatia
Reditelj / Directed by
Ivo Kuzmanić / Ivo Kuzmanić
 
 
16:00
TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION
 
Arhimandrit / Archimandrite
Archimandryta
Poljska / Poland
52', 2012
Reditelj / Directed by
Ježi Kalina / Jerzy Kalina
 
Čekajući voz i kišu / Waiting For The (T)Rain
Francuska / France
25', 2015
Reditelj / Directed by
Simon Pane / Simon Panay
 
Legenda o Veroniki Desinićkoj / The Legend of Veronika Desinićka
Legenda o Veroniki Desinićkoj
Hrvatska / Croatia
44' 53'', 2014
Reditelj / Directed by
Ljiljana Šišmanović, Davor Borić / Ljiljana Šišmanović, Davor Borić
 
 
18:00
SPECIJALNI PROGRAM –1, 2, 3 … Grand Prix /SPECIAL PROGRAMME – 1, 2, 3 … Grand Prix
 
POSLEDNJA VALJARICA U SOLOTUŠI / The Last Felting Mill at Solotuša
Srbija / Srbija
26’, 1990
Reditelj / Directed by
Radoslav Ognjenović / Radoslav Ognjenović
 
MARGA ZA VOJNIKA / Marga for A Soldier
Srbija / Srbija
29’, 1990
Reditelj / Directed by
Dragoslav Lutovac / Dragoslav Lutovac
 
VESELJE U ŽDRELU / A Celebration at Ždrelo
Srbija / Srbija
44’, 1990
Reditelj / Directed by
Dragoslav Lutovac / Dragoslav Lutova
 
 
20:00
TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION
 
Koreni u srcu / Roots in the Heart
Roots in the Heart
Nemačka / Germany
75', 2015
Reditelj / Directed by
Džejms Kameron / James Cameron
 
Gotovo prijatelji / Almost friends
Linor and Samar
Izrael / Israel
60', 2015
Reditelj / Directed by
Nican Ofir / Nitsan Ofir
 

Petak 9. 10. 2015 / Friday October 9, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema
 
12:00
OKRUGLI STO / ROUND TABLE
Festival i domaći Film – Put (bez) povratka!?
The Festival and the National Cinematography – The Way of (no) Return!?
 
13:30
INFORMATIVNI PROGRAM / INFORMATIVE PROGRAMME
 
Besani džigit / Sleepless Djigit
Sleepless Djigit
Belgija, Luksemburg, Kirgistan / Belgium, Luxembourg, Kyrgyzstan
43’, 2013
Reditelj / Directed by
Mark Rekja, Kristof Rolen / Marc Recchia, Christophe Rolin
 
Posle kraja / After the End
Republika Makedonija / Republic of Macedinia
4' 15'', 2014
Reditelj / DIRECTED BY
Ljupčo Petrovski / Ljupcho Petrovski
 
Moj Orfej / My Orpheus
Srbija / Serbia
19' 07'', 2015
Reditelj / DIRECTED BY
Bojana Bogdanović, Dragan Cicvarić / Bojana Bogdanović, Dragan Cicvarić
 
Osvajači svete dlake / The Champions of the Holy Hair
Les combattants du poil sacré
Belgija / Belgium
26', 2015
Reditelj / Directed by
Florijan Vale / Florian Vallée
 
Svi putevi vode u Radošić / All Roads Lead to Radošić
Svi putevi vode u Radošić
Hrvatska / Croatia
30' 05'', 2015
Reditelj / DIRECTED BY
Marko Dimić / Marko Dimić
 
 
16:00
TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION
 
Zemlja sa mnogo domova / The Land of Many Palaces
The Land of Many Palaces
Kina, Ujedinjeno kraljevstvo / China, United Kingdom
61', 2014
Reditelj / Directed by
Adam Smit, Ting Song / Adam Smith, Ting Song
 
Švajcarsko jodlovanje / Swiss Yodelling – 30 Years Later
Francuska / France
68', 2015
Reditelj / DIRECTED BY
Hugo Cemp / Hugo Zemp
 
 
18:30
SPECIJALNI PROGRAM – Muzealac u svetu etnološkog filma – Zapadna Srbija
SPECIAL PROGRAMME – A museum professional in the world of ethnological film – West Serbia
 
GEKON / GEKON
16', 2004
Reditelj / Directed by
Milan Brajović / Milan Brajović
 
RAKIJADA / PLUM BRANDY FAIR
17', 2010
Reditelj / Directed by
Milan Brajović / Milan Brajović
 
PETROVSKE LILE / ST PETER'S LILE
18', 2006.
Reditelj / Directed by
Snežana Šaponjić Ašanin, Milan Brajović / Snežana Šaponjić Ašanin, Milan Brajović
 
 
20:00
TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION
 
Koreni zla / Roots of Evil
Koreni zla
Srbija
23', 2015
Reditelj / Directed by
Želimir Gvardiol / Želimir Gvardiol
 
Ruanda, život posle... Priče majki / Rwanda, Life Goes On
Rwanda, la vie après (Paroles De Mères)
Belgija / Belgium
70', 2014
Reditelj / Directed by
Benoa Dervo, Andre Vesaj / Benoir Dervaux, Andrè Versaille
 
Niste dobrodošli / The Unwelcoming
Izrael / Israel
73', 2014
Reditelj / DIRECTED BY
Robi Elmalijah / Robby Elmaliah
 

Subota 10. 10. 2015 / Saturday October 10, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema
 
12:00
INFORMATIVNI PROGRAM / INFORMATIVE PROGRAMME
 
Sviraj, bilo šta! / Play, no matter what!
Play, no matter what!
Holandija /The Netherlands
54', 2014
Reditelj / DIRECTED BY
Kim van Haster / Kim Van Haaster
 
Istina pod zemljom. Gvatemala, tihi genocid / The Truth Beneath The Ground. Guatemala, The Silenced Genocide
La verdad bajo la tierra. Guatemala, el genocidio silenciado
Gvatemala, Španija / Guatemala, Spain
60', 2014
Reditelj / DIRECTED BY
Eva Vilamala / Eva Vilamala
 
 
14:00
INFORMATIVNI PROGRAM / INFORMATIVE PROGRAMME
 
Zajedničko stado koza iz Regoufe / The Community Goat Herd of Regoufe
Rebanho comunitário de cabaras de Regoufe
Portugalija / Portugal
17', 2013
Reditelj / DIRECTED BY
Fernando Paulino / Fernando Paulino
 
Svi putevi vode u Guču / All Roads Lead to Guča
Srbija / Serbia
25' 14'', 2013
Reditelj / DIRECTED BY
Svetlana Miljanić, Olga Sedrovič / Svetlana Miljanić, Olga Sedrovič
 
Proizvodnja sakralne umetnosti u Vale do Koronado / Production of Sacred Art in the Vale do Coronado
A produção de arte sacra no Vale do Coronado
Portugalija / Portugal
17', 2013
Reditelj / DIRECTED BY
Fernando Paulino / Fernando Paulino
 
Badnje jutro u Kamenoj Gori / The Morning Before Christmas at Kamena Gora
Srbija / Serbia
21', 2014
Reditelj / DIRECTED BY
Mileva Malešić / Mileva Malešić
 
 
16:00
TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION
 
Svet banana / Mondo Banana
SAD, Kanada, Finska, Tajland / USA, Canada, Finland, Thailand
60', 2013
Reditelj / DIRECTED BY
Rajan Vajt / Ryan White
 
Od polja do stola / Bread and Wine:from the farm to the table
Pão e Vinho: do campo À mesa
Portugalija / Portugal
17', 2013
Reditelj / Directed by
Fernando Paulino / Fernando Paulino
 
Mi smo Romi / Sam Roma, We are Gypsies
Sam Roma, Είμαστε Τσιγγάνοι
Grčka / Greece
Reditelj / Directed by
Marina Danezi / Marina Danezi
 
 
18:00
TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION
 
Šunu će doći / Shunu will come
Šunu, kotorый pridet
42', 2011
Reditelj / Directed by
Salvat Yuzeev
 
Silaženje sa anđelima / Descending with Angels
Danska / Denmark
75', 2014
Reditelj / Directed by
Kristijan Sur / Christian Suhr
 
 
20:00
TAKMIČARSKI PROGRAM / IN COMPETITION
 
Kovač / The Blacksmith
Srbija / Serbia
37', 2013
Reditelj / Directed by
Igor Cicmil / Igor Cicmil
 
Razgovori s vazduhom / Talking to the Air: The Horses of the Last Forbidden Kingdom
Nepal, SAD / Nepal, USA
59', 2014
Reditelj / Directed by
Sofi Dija Pegrum / Sophie Dia Pegrum
 
Fatuma i Asja, dve afarske devojčice u Etiopiji / Fatuma And Asya. Two Afar Girls in Ethiopia
Fatuma Kee Asya – Etiopia Qafarih Sayyoh Nammayih Mano
Italija / Italy
59', 2014
Reditelj / Directed by
Frančesko Sinčik / Francesko Sincich
 

Nedelja 11. 10. 2015 / Sunday October 11, 2015

Etnografski muzej u Beogradu – bioskopska sala / Ethnographic Museum in Belgrade – Cinema
 
12:00
Konferencija za štampu / Press conference
 
14:00
INFORMATIVNI PROGRAM / INFORMATIVE PROGRAMME
 
Il faut donner à manger aux gens: kultura ishrane u Kamerunu / Il faut donner à manger aux gens: Alimentary Practices in Cameroon
Il faut donner à manger aux gens: Pratiche culturali dell'alimentazione in Camerun
Italija / Italy
63', 2015
Reditelj / Directed by
Paola Ancike, Ivan Barnja / Paola Anziché, Ivan Bargna
 
Mnogoljubljeni / Wellbeloved
Wellbeloved
Ujedinjeno kraljevstvo / United Kingdom
17’, 2014
Reditelj / Directed by
Stewart Morgan
 
Promene u tradicionalnom načinu ishrane: štrudla s jabukama / Changes of traditional food. Apple strudel
Proměny tradični stravy. Changes of traditional food. Štrúdl/štrudel/strudel/štrúdl'a/apple strudel
Češka Republika / Czech Republic
28' 59'', 2013
Reditelj / DIRECTED BY
Jaroslav Očenašek / Jaroslav Otčenášek
 
Losos, medvedi i ljubav ka plesu – sa Itelmenima na Kamčatki / Salmon, Bears, Love Dances – With the Itelmen on Kamchatka
Lachse, Bären, Liebestänze – Bei den Itelmenen auf Kamtschatka
Nemačka / Germany
44', 2015
Reditelj / DIRECTED BY
Kristof Bekel / Christoph Boekel
 
Život i smrt u Prah Viharnu / Life and Death at Preah Vihear
Life and Death at Preah Vihear
Tajland, Kambodža, SAD / Thailand, Cambodia, USA
51', 2015
Reditelj / DIRECTED BY
Dejvid Fajngold / David Feingold
 
19:00
Svečano zatvaranje XXIV međunarodnog festivala etnološkog filma / Closing Ceremony of 24th International Festival of Ethnological Film
Proglašenje pobednika XXIV međunarodnog festivala etnološkog filma / The winner announcement of the 24th International Festival of Ethnological Film